Geografická sekce spravuje několik webových stránek, na kterých se dozvíte spoustu dalších zajímavých informací. Přehled studijních programů a dalších doplňujících informací naleznete na webu www.studujgeografii.cz (z tohoto webu můžete rovnou podat přihlášku).
Různé zajímavosti, možnosti uplatnění, zajímavé materiály či odkazy vystoupení albertovských geografů v médiích naleznete zde na webu.
Pokud nás chcete sledovat na sociálních sítích, můžete na Facebooku; Instagramu nebo Twitteru.
Ano! O upuštění od přijímací zkoušky mohou žádat:
Více info zde.
Jsme pyšní na to, že naši absolventi patří tradičně k nejlépe uplatnitelným vysokoškolákům v Česku. Geografické i demografické studijní programy, a především specializace studentů již během studia, umožňují absolventům získat zaměstnání jak ve veřejném, tak i privátním sektoru, je možné pracovat v terénu, ve výzkumu i v aplikačních oborech. Příklady uplatnění našich absolventů můžete nalézt zde.
Při studiu máte možnost využívat velké množství počítačových učeben se specializovaným softwarem, k dispozici vám bude Knihovna geografie nebo zdejší Mapová sbírka, která je svým rozsahem jednou z největších ve střední Evropě. Jeden její mapový soubor je dokonce zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Rozhodně ne! V rámci studia geografie je velký důraz kladen na terénní výuku. Studenti všech programů mají možnost absolvovat jednodenní i vícedenní terénní cvičení, která jsou zaměřena na fyzickou i sociální geografii či kartografii. Během studia je možné se zúčastnit celé řady exkurzí do soukromých či veřejných institucí a získat tak konkrétní představu o budoucím profesním uplatnění.
Většina výuky je situována do budov Přírodovědecké fakulty UK na Albertově – jedná se o komplex budov vysokých škol s vynikajícím zázemím (menza, studentský klub, parkoviště, knihovny, studijní oddělení aj.), případné přesuny mezi budovami zaberou několik minut, navíc je v dosahu příjemná Botanická zahrada PřF UK a rychlá doprava do centra Prahy.
V případě demografických specializací v kombinaci s ekonomií, veřejnou a sociální politikou, historií a sociologií studenti absolvují část studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy resp. na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Na všechny nabízené bakalářské programy v rámci Geografické sekce je možné navázat i v rámci navazujícího magisterského a následně i doktorského studia – tato studia navíc umožňují již odbornější zaměření studentů.
Samozřejmě! Zapojení do mezinárodních aktivit není u nás jen výsadou pedagogů, v rámci projektu Erasmus vyráží každý rok studovat do zahraničí mnoho studentů Geografické sekce. Programů určených k výjezdu studentů do zahraničí je využitelných více (dalším je např. CEEPUS).
Jazykovou vybavenost absolventů považujeme za klíčovou z hlediska jejich budoucího uplatnění, proto je tomuto tématu věnována velká pozornost. V nedávné době byla
koncepce jazykového vzdělávání inovována, a umožňuje tak získat vzdělání na jakékoli jazykové úrovni. V cizích jazycích (především v angličtině) je vyučováno i mnoho odborných kurzů, které navštěvují kromě našich studentů i studenti, kteří jsou u nás v rámci programu Erasmus ad. Pro studium je pak dostupných mnoho cizojazyčných materiálů, jejichž využívání znalost odborného jazyka ještě více prohlubuje.
Uvědomujeme si, že studium vysoké školy je náročné z mnoha pohledů, zařazení tělovýchovných kurzů vám tak alespoň pomůže protáhnout tělo a zůstat fit. Tělesná výchova tak zařazována je, kromě široké nabídky sportů, kterým se můžete věnovat, je možné využít i nabídku zimních či letních sportovních kurzů a další nabídky sportovních aktivit.
Pokud si vyberete geografii na PřF UK, budete studovat na nejlepším geografickém pracovišti v rámci celého Česka. Geografie na Univerzitě Karlově se v roce 2020 umístila v žebříčku QS World University Rankings by Subject v první stovce!
Geografická sekce je domovem časopisu Geografické rozhledy, České geografické společnosti či Zeměpisné olympiády.
V rámci studia se můžete účastnit zahraničních výměn pořádaných spolkem EGEA Praha nebo se stát Dobrovolníkem geografie a zapojit se jako organizátor do nejrůznějších akcí. Během roku na sekci probíhají desítky odborných konferencí, či popularizačních a neformálních událostí, kterých se můžete účastnit. Mezi nejzajímavější patří např. Dny geografie či studentský geografický masopust. Pokud se zajímáte o hydrologii, můžete se stát členem studentského spolku HYDRANT, jestli vás baví demografie, určitě vás zaujmou spolky: Mladí demografové nebo Studentský demografický klub.
Nezapomínáme ani na sportovce, pokud máte rádi výšky, určitě vás zaujme Horolezecký oddíl Přírodní vědy, pro volejbalisty máme VSK Přírodní vědy UK - volejbal, pro basketbalisty BC Přírodní Vědy. Jestli máte rádi hokej, můžete se zapojit do týmu HC Přírodověda. A když budete chtít vyrazit na výlet do přírody, určitě vás mezi své členy přijme Turistický klub PřF UK.